Obec Přední Výtoň

Nezapomenutelná dovolená na pravém břehu lipenského jezera

Obec Přední Výtoň leží na velmi atraktivním místě, které je ideálním výchozí bod k mnoha turistickým a cyklistickým výletům v překrásné přírodě na pravém břehu Lipna.

 

Pozvánka od starosty

 

Data & fakta

 Znak obce Přední Výtoň

„Obec Přední Výtoň leží na velmi atraktivním místě, které je ideálním výchozím bodem k mnoha turistickým a cyklistickým výletům v překrásné přírodě na pravém břehu Lipna." 

Regina Houšková - starostka Přední Výtoně

 

 

 

 

 

 

 

  • status: obec
  • rok založení: 1357
  • rozloha: 7784 ha 
  • počet obyvatel: 215
  • nadmořská výška: 725 až 1053 m.n.m.
  • starostka: Regina Houšková
  • webové stránky obce: www.prednivyton.cz

 

 

 

logo predni vyton

 

 

 

 

Historie

První zmínky o vzniku Přední Výtoně se vážou k roku 1357, kdy byl řádem poustevníků sv. Pavla založen klášter, jenž byl později přestavěn na kostel a měl přibližně dnešní podobu. Do vznikajícího sídla na pravém břehu Vltavy přišli osadníci z jižního Tyrolska a pustili se do nelehkého boje s šumavskou přírodou pro získání zemědělské půdy. Až do r. 1945 zde žilo přibližně 1200 převážně německých obyvatel, kteří byli po válce odsunuti a jejich původní vesnice byly zbourány. Po druhé světové válce byla Přední Výtoň dosídlena občany různých národností. Do dnešního katastru obce patří osady Svatý Tomáš, Frýdava a Pasečná a téměř celá obec se nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava. Vzhledem k tomu, že až do r. 1989 byl na značnou část okolí Přední Výtoně omezen přístup, zachovala se zde civilizací téměř nedotčená příroda.

Současnost

Přední Výtoň je velmi oblíbeným rekreačním místem na pravém břehu Lipna pro turisty vyhledávající klidnější dovolenou a nerušený pohyb v přírodě. Zároveň je také ideálním výchozím bodem pro pěší a cyklistické výlety do neprobádaného česko-rakouského příhraničí.

Mezi nejoblíbenější cíle patří bezesporu Vítkův Hrádek v osadě Svatý Tomáš s nádherným výhledem do okolí. Své kouzlo má výlet podél Schwarzenberského plavebního kanálu a rodiny s dětmi nadchne nová cyklo&inline stezka vedoucí podél břehu Lipna. Přední Výtoň se pyšní jednou z nejkrásnějších písečných pláží na Lipensku, u které nechybí občerstvení.

Neméně atraktivní je i zimní sezona. V případě příznivých podmínek je na zamrzlém Lipně u Přední Výtoně upravována unikátní bruslařská dráha navazující na oblíbený 11 km dlouhý okruh z Lipna nad Vltavou do Frymburku. Běžkaři i sjezdaři mohou využít nedaleká moderní lyžařská střediska Skiareál Lipno, Sternstein či Hochficht .

Dominanty &pamětihodnosti

Vítkův Hrádek - nejvýše položený hrad v Čechách (1 053 m.n.m.). Přes 800 let trůní nad hustými šumavskými lesy ve výšce 1053 m.n.m. nejvýše položený hrad v Čechách – Vítkův Hrádek. Ve středověku užívaný jako obranná tvrz a až do pádu „železné opony" pozorovací stanoviště armády nabízí dnes turistům dech beroucí výhledy na celé Lipenské jezero, českou i rakouskou část Šumavy (Mühlviertel) až k majestátným Alpám.

Díky neúnavné práci členů Občanského sdružení Vítkův Hrádek se podařilo zachránit chátrající ruinu před rozpadem a od roku 2005 otevřít novou vyhlídkovou platformu vrcholu hradní věže.
Nechte se inspirovat, jako kdysi spisovatel Adalbert Stifter, majestátnými kamennými stěnami Vítkova Hrádku a nádhernou neporušenou přírodou v bývalém „zakázaném území".

Kostel svatých Filipa a Jakuba v Přední Výtoni - novogotický farní kostel svatého Filipa a Jakuba stojí v Přední Výtoni na místě původní kaple, založené Janem a Petrem z Rožmberka ve 14. století. V době husitských válek byl kostel poničen a vypálen a v letech 1883 až 1886 se dočkal důkladné novogotické obnovy. Rekonstrukce se dočkal až po roce 1990 a dne 17. června 1995 byl kostel znovu vysvěcen.

Kostel sv. Tomáše v osadě Svatý Tomáš - gotický kostelík ze 13. století zasvěcen svatému Tomáši, kdy vznikla i obec stejného jména obývaná dřevaři a zemědělci. Po druhé světové válce byl Svatý Tomáš stejně jako mnoho okolních obcí vysídlen a během užívání kostela armádou bylo vybavení zničeno. Opravy se kostel dočkal až po pádu „železné opony“ a z větší části ji hradili němečtí rodáci.

 

Turistická lákadla

Rozhledna na Vítkově Hrádku - z vyhlídkové plošiny na nejvýše položeném hradu v Čechách si užijete nejkrásnější pohled na lipenské jezero a zároveň i Alpy. Z Přední Výtoně je vzdálen cca. 5 km na kole nebo pěšky.

Jezerní pravobřežní cyklostezka - v  roce 2012 otevřenou asfaltovou cyklostezku z Přední Výtoně k hrázi v Lipně nad Vltavou si ihned zamilovali cyklisté a inline bruslaři. V délce 5 km se jako had klikatí mezi stromy podél pobřeží Lipna a nabízí úchvatné pohledy na jezero. Díky rovinatému profilu je ideální pro rodiny s dětmi a za parných letních dnů Vás stín ochrání před žhavými slunečními paprsky.

Bruslařská dráha na zamrzlém Lipně - když v zimní sezóně dosáhne led na zamrzlém Lipně 19 cm, vyjedou na ledovou plochu speciální stroje, které zde upraví úžasnou ledovou dráhu, která denně láká stovky bruslařů. Z Přední Výtoně se tak můžete vydat na oblíbený okruh přes Frymburk a Lipno nad Vltavou.

 

Akce & zábava v Přední Výtoni

  • Sportovní závody Zásahových jednotek ŠUMAMAN - závody družstev z celé republiky v různých disciplínách. Po celý den atraktivní a zajímavý doprovodný program, včetně ukázek práce policie (květen)
  • Kulturní program na Vítkově Hrádku | pravidelné hudební vystoupení, kulturní a zábavné akce pro malé i velké přímo v útrobách hradu (květen-září)

 

Kontakt

Obec Přední Výtoň
382 73 Přední Výtoň 30
Tel.: +420 380 735 924, 380 735 925
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.prednivyton.cz