Obec Loučovice

Divoká příroda, která inspirovala Bedřicha Smetanu

Loučovice to je harmonická krajina s významným podílem přírodních ekosystémů, lákající k pěší turistice, cykloturistice, rybolovu a odpočinku.

Divoká příroda, která inspirovala Bedřicha Smetanu

Pozvánka od starosty

 

Data&fakta

 Znak obce Loučovice

„Loučovice to je harmonická krajina s významným podílem přírodních ekosystémů, lákající k pěší turistice, cykloturistice, rybolovu a odpočinku.“ 

Ing. Jan Kubík – starosta Loučovic

 

 

 

 

 

 

 • rok založení: 1361
 • rozloha: 42,01 km2
 • počet obyvatel: 1665
 • nadmořská výška: 663 m
 • starosta: Ing. Jan Kubík
 • webové stránky obce: www.loucovice.info

 

 

 

logo loucovice

 

 

Historie

Loučovice před vznikem papírenského závodu jako obec neexistovaly. Byla to jen šumavská samota a jméno získala po hoře Luč. Ta byla pojmenována po zdroji světla, který v dobách, kdy se ještě svítilo loučemi, poskytovala. Borovicemi porostlá hora byla zdrojem pro výrobu těchto loučí. První písemná zmínka o obci je z roku 1361, jako o poddanské vesnici kláštera Vyšší Brod. Již roku 1310 je na břehu řeky Vltavy vystavěna kaple sv. Prokopa a asi o sto let později kostel sv. Oldřicha na břehu druhém. V 80. letech 19. století založil Arnošt Porák v Loučovicích celulózku a následně i papírnu. Na přelomu století zaměstnávala papírna více než 1.000 zaměstnanců. Od roku 1894 vyráběla papírové výrobky ze stroje, který v závodě fungoval 100 let. Pro papírnu byla velmi významná stavba železnice z Certlova do Lipna v letech 1909 – 1911. Tato trať je druhou elektrifikovanou tratí v Čechách.

Současnost

Loučovice je obec s cca 1700 obyvateli ležící v jižním výběžku Jihočeského kraje na řece Vltavě cca 3 km pod Lipenskou přehradou, v nadmořské výšce 690 m n.m. V okolí obce se nachází turisticky zajímavé lokality. Přímo v katastru obce jsou chráněná území Přírodní park Vyšebrodsko, Medvědí hora, Rašeliniště Kapličky, Uhlířský vrch a národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč. Mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem je jedna z nejobtížnějších vodáckých tratí na světě – Čertovy proudy, kde se konalo mimo jiné MS v raftingu v roce 2003, ME v roce 2012 a natáčel se zde film Rafťáci. Naproti tomu na vodní trase od Lipenské hráze do Loučovic se pořádá mistrovství republiky ve sjezdu a slalomu na divoké vodě. Za zmínku zcela jistě stojí i řada turistických stezek, cyklostezek. Loučovice se dále pyšní spoustou rybářsky zajímavých lokalit.

Dominanty &pamětihodnosti

Kostel sv. Oldřicha – gotický kostel na pravém břehu Vltavy, založený k poctě svého patrona Oldřicha z Rožmberka.
Kostel sv. Prokopa – byl založen na protějším břehu řeky vlevo od toku, do dnešní podoby přestaven v 16. století.
Maria Rast nebo Panna Marie odpočívající na kameni - mariánské poutní místo, kde stojí kaple Panny Marie Sněžné, obrazárna (původní kaple z roku 1887) a kaple Božího hrobu.

Turistická lákadla

Čertova stěna – Luč – tato přírodní rezervace. Vlastní Čertovu stěnu obklopuje rozsáhlé kamenné moře, tvořené velkým množstvím žulových balvanů. Pod ním protéká Vltava balvanitým korytem, které je nazýváno Čertovy proudy. Řečiště je zaplněno mohutnými balvany, v nichž voda vytvořila obří hrnce s průměry až 1 m. Asi 1 km západně se nad údolím Vltavy vypíná 933 m vysoký vrchol Luč.
Rašeliniště Kapličky - rozsáhlé rašeliniště 890-922 metrů nad mořem, v místech, kde dříve existovaly obce Kapličky a Krásná Pole, zničené při budování železné opony. Oblast byla navržena mezi evropsky významné lokality Natura 2000.
Opatská Stezka II - stezku lemuje šest zastavení s přírodními, technickými i historickými informacemi.
Medvědí hora – přírodní památka (934 m.n.m.) má název podle medvědů, kteří zde žili. Chráněné území bylo vyhlášeno na ochranu rozsáhlého lesního komplexu.
Čertovo kopyto - skalní útvar pod Medvědí horou. Název dostala podle svého tvaru, který připomíná čertovo kopyto. 

Akce&zábava v Loučovicích

 • Karnevalový rej pro děti –  (březen)
 • Slet čarodějnic a čarodějů – soutěže pro malé i velké, stavba májky, lampionový průlet obcí, opékání špekáčků (duben)
 • Půjdeme spolu do pohádky – velká cesta pohádkovým lesem, na cca 45 stanovištích plní děti u pohádkových bytostí úkoly, závěr cesty je v parku u vily, kde po skončení pohádkové cesty bude další program, který bude upřesněn (červen)
 • Loučovický „Blboun“ – 3. ročník orientačního závodu na kolech (červen)
 • Halloweenská stezka odvahy - (říjen)
 • Loučovické peklo - (prosinec)

Přesné termíny najdete v kalendáři akcí.

Kontakt

Obec Loučovice
382 76 Loučovice 51
Tel: +420 380 748 115
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web: www.loucovice.info